Kako i zašto planinariti s planinarskim društvima?

Danas u Hrvatskoj djeluje preko 250 planinarskih društava, a da bi ste i vi postali član, nije potrebno nikakvo predznanje već samo dobra volja.

Planinarsko iskustvo i vještina stječu se godinama i novi se planinari ne bi trebali nepripremljeni upućivati na izlete kojima nisu dorasli jer se, precjenjujući svoje sposobnosti, lako mogu dovesti u opasnost.

Radi brojnih razloga, najbolje je početi planinariti u okviru nekog planinarskog društva ili kluba. Planinarska društva rado primaju nove članove te im omogućuju da pod vodstvom iskusnijih planinara organizirano obilaze mnoge zanimljive planine i planinarska odredišta.

Kako odabrati planinarsko društvo?

Članom planinarske udruge postaje se učlanjenjem u bilo koje planinarsko društvo ili klub. Društva i klubovi postoje gotovo u svim gradovima, a i u mnogim manjim mjestima. Ako ne znate za nijedno društvo u vašoj blizini, popis svih planinarskih društava možete naći na stranici hps.hr.

Kada pronađete planinarsko društvo, najjednostavnije ih je kontaktirati te popričati sa vodičima i drugim članovima. Također možete na njihovim web stranicama i društvenim profilima vidjeti kakve izlete organiziraju.

Prednosti planinarenja sa planinarskim društvima

Planinarske škole

Većina planinarskih društava povremeno organizira opće planinarske škole. Planinarske škole su najjednostavniji i najorganiziraniji način za stjecanje praktičnog iskustva i teoretskog planinarskog znanja. Planinarske škole u provode se prema programima HPS-a.

Opću planinarska školu preporučamo za svakog početnika, a i onoga tko želi nadograditi svoje planinarsko znanje.

Članske pogodnosti

Član planinarske udruge ima pravo:

  • na popust od 50% na cijenu noćenja u planinarskim domovima, kućama i skloništima u Hrvatskoj,
  • temeljem Ugovora o reciprocitetu između HPS-a i Planinske zveze Slovenije koristiti popust na cijenu noćenja u planinarskim domovima, kućama i skloništima u Sloveniji kao i članovi PZS-a,
  • koristiti popuste i povlastice utvrđene sporazumima inozemnih planinarskih saveza s HPS-om,
  • koristiti popust u cijenama ulaznica u hrvatskim nacionalnim parkovima i parkovima prirude (Risnjak, Sjeverni Velebit, Paklenica, Biokovo),
  • koristiti popuste u nekim trgovinama planinarske opreme,
  • koristiti člansko osiguranje u slučaju nesreće pri planinarenju odnosno slobodnom penjanju,
  • pohađati škole i tečaje organizirane po programima HPS-a
  • ostale članske pogodnosti

Jeftiniji izleti

Izleti koje organiziraju planinarska društva najčešće su dosta jeftiniji od onih koje organiziraju komercijalne agencije. Troškovi prijevoza se obično dijele jednako na sve koji sudjeluju na izletu i uvijek imate na raspolaganju licenciranog vodiča.

Iskusni planinarski vodiči

Planinarski vodič je član planinarske udruge koji je taj naziv stekao školovanjem u Vodičkoj službi HPS-a te koji je zadovoljio na provjeri znanja i vještina (položio ispit) za odgovarajući standard osposobljenosti.

Planinarski vodiči su najčešće planinari koji iza sebe imaju velik broj izleta te višegodišnje iskustvo. Svi vodiči moraju produživati svoje licence, a kako bi to mogli, moraju biti aktivni u svom matičnom društvu ili klubu te redovito obnavljati svoje znanje.

Sekcije

Većina planinarskih društava i klubova ima sekcije što vam daje mogućnost odabira onoga što vas najviše zanima. Neke od sekcija su: markacisti, visokogorska, ekološka, fotosekcija, skijaška itd.

Upoznavanje novih ljudi

U planinarskim društvima i klubovima upoznati ćete nove ljude koji s vama dijele slične interese. Sa nekima od njih postati ćete i dobri prijatelji. Svi oni će sa zadovoljstvom podijeliti sa vama svoja iskustva i pomoći vam u bilo kojem trenutku.

Osiguranje

Članovi osnovnih planinarskih udruga udruženih u HPS osigurani su posredstvom HPS-a od posljedica nesretnog slučaja (nezgode) pri planinarenju i slobodnom penjanju u Hrvatskoj ili inozemstvu za slučajeve invaliditeta (do 40.000 kn, zavisno o utvrđenom stupnju invaliditeta) i smrti (20.000 kn).

Hrvatski planinarski savez sklopio je za svoje članove police kolektivnog osiguranja s Croatia osiguranjem i to za nesretne slučajeve pri planinarenju – primjenjuje se na članove sa članskom markicom HPS-a za mladež (zelena), seniore (plava) ili umirovljenike (crvena).

VAŽNO: Na stranicama HPS-a pročitajte detaljne informacije što sve pokriva ili ne pokriva osiguranje

Izvor i više informacija: hps.hr

Related posts

Planinarenje i opasnost ljetnih vrućina

Krpelji i planinarenje

Via ferrata: Stupnjevi težine

Nastavkom upotrebe ovih stranica ili klikom na gumb "Prihvaćam" pristajete na pohranu i pristup kolačićima. Saznajte više