U nedjelju su u teškim vremenskim uvjetima na području Kamniškog sedla u Sloveniji stradala dva strana planinara. Zbog jakog snijega i zapuha, gorski spasioci su tijekom noći bili prisiljeni prekinuti akciju spašavanja. Akcija se nastavila jutros, a spasioci su uspjeli locirati i spasiti mađarsku planinarku, dok je potraga za njenim partnerom i dalje u tijeku.
Tijek spašavanja
Kako je objasnio predsjednik Gorske spašavateljske službe Slovenije (GRS), Gregor Dolinar, spašavanje je trajalo više od šest sati zbog izrazito teških vremenskih uvjeta. Glavni problem predstavljao je jak vjetar koji je stvorio velike snježne nanose. Voditelj akcije, Jernej Lanišek, izjavio je kako se još uvijek trude pronaći ozlijeđenog muškarca, no vjetar im dodatno otežava potragu.
„Unesrećena planinarka nalazila se u iznimno zahtjevnoj i strmoj grapi. Uz pomoć helikoptera i njezinih koordinata, spustili smo se 50 metara duboko pomoću užeta. Liječnik i spasilac su prvi došli do nje“, rekao je Dolinar. Tijekom cijelog procesa, spasioci su s planinarkom bili u kontaktu preko centra za obavještavanje.
Planinarka je noć preživjela neozlijeđena, ali podhlađena. Spasioci su je ugrijali pomoću termalnih pokrivača, dodatne odjeće i tople tekućine. „Zahvaljujući višku odjeće i vreći za spavanje, uspjela je preživjeti noć u teškim uvjetima“, dodao je Dolinar. „U takvim situacijama spašavanje zahtijeva veliki broj ljudi i puno opreme, a povratak iz planina izuzetno je naporan.“
Početak nesreće
Spašavanje je započelo u nedjelju kasno poslijepodne kada je GRS primila poziv u pomoć od dvoje stranih državljana – mađarske državljanke i državljanina koji su skrenuli s rute između Turske gore i Kamniškog sedla. Muškarac je pritom zadobio ozljede.
Zbog ekstremnih uvjeta mobilizirana su četiri spašavateljska društva: GRS Kamnik, GRS Celje, GRS Kranj i GRS Ljubljana. Spasioci iz Kamnika došli su do Kamniškog sedla, dok su spasioci iz Celja stigli do područja iznad Okrešlja. Intenzivno snježenje, zapusi i opasnost od lavina prisilili su spašavatelje da privremeno obustave akciju.
Helikopterska podrška
Akcija je nastavljena jutros uz podršku policijskog helikoptera. Ipak, zbog vjetra brzine do 100 km/h helikopter se nije mogao približiti mjestu nesreće. Unatoč tome, posada je uspjela locirati planinarku zahvaljujući njenom signalu svjetiljkom te je te informacije prenijela spašavateljima na terenu.
„Planinarka se nalazila u snijegom zatrpanoj grapi na visini od 1700 metara. Par je skrenuo s rute i završio na vrlo strmom i opasnom terenu,“ rekao je Lanišek. „Ovo je jedna od najzahtjevnijih akcija ove godine.“
Upozorenje planinarima
Policija je apelirala na građane da izbjegavaju planinarenje dok se vremenski uvjeti ne stabiliziraju. Trenutne vremenske prilike predstavljaju ozbiljan rizik za sve posjetitelje planinskih područja.
Izvor: GRZ Slovenija