Slovenski planinarski domovi i kuće trenutno imaju slične probleme kao i mnoga domaćinstva u dolini, odnosno nedostatak vode. Zbog toga su domari uveli štednju vode, posebice pri korištenju toaleta. Najkritičnije stanje je na većim nadmorskim visinama.
I ove godine može se govoriti o velikoj posjećenosti planina, ovu godinu možemo usporediti s “pretkoronskim vremenima”, odnosno 2019. koja je u mnogim mjestima bila rekordna. No ova je godina posebna i po tome što je od zime palo vrlo malo oborina. U krškom terenu s malo površinskih voda svaki bunar i svaka kap kiše dragocjeni su. Pogotovo u vrućim i suhim ljetnim mjesecima, kada je vode malo, a potreba mnogo. Mnogi domovi opskrbljuju se vodom s obližnjih izvora, a trećina njih potrebu za vodom podmiruju prikupljenom kišnicom.
Slovenija ima 161 planinarskih domova i kuća, od kojih 55% (cca trećina) koristi kišnicu. Od toga dobrih 10% dodatno se opskrbljuje vodom cisternama, gdje je to moguće zbog pristupa. Većina domova ima vlastiti izvor (oko 45%), neke od njih su u kombinaciji sa slapom. Dobra petina domova priključena je na javnu vodoopskrbnu mrežu.
Mjere štednje u planinarskim domovima
Povećan je broj posjetitelja na planinama, vode je sve manje zbog suhe zime i proljeća, pa se u domovima koriste brojne mjere štednje.
Prve mjere štednje vode su prestanak tuširanja (u domovima koji nude tu mogućnost), smanjenje protoka vode ili, u hitnim slučajevima, potpuno zatvaranje vode radi osobne higijene posjetitelja. U domovima gdje imaju rezervni suhi WC, zatvaraju korištenje WC-a na ispiranje. Osim toga, potrošnja vode je svedena na minimum za osoblje u domu, za opću čistoću prostora i koliko je to moguće za rad same kuhinje (što ne smije utjecati na higijenske standarde). Mnogi domovi (posebno oni koji ovise o kišnici) uveli su sustav jednokratnog papirnatog/kartonskog posuđa i posuđa koje nije potrebno prati vodom.
Najkritičnije oko Triglava
Najkritičnije stanje po pitanju opskrbe vodom je u planinarskim domovima u okolici Triglava (Triglavski dom na Kredarici, Dom Planika pod Triglavom, Koča na Doliču), a posebno u domovima koji ovise o oborinskoj vodi.
U planinarskim domovima s vlastitim izvorom uglavnom nema većih problema, osim kod nekih viših domova, gdje je vodostaj izvora znatno opao.
Pozvaju se posjetitelji planinarskih domova da prilikom obilaska vode računa o izvanrednim uvjetima i štede vodu te da razumiju trenutnu situaciju.
Planinari trebaju znati da mi nismo zadnji posjetitelji doma. Zato u planinama o osobnoj higijeni brinemo tek toliko da podmirimo najhitnije potrebe. No, ako u domu nema vode za osobnu higijenu, prihvatimo to s razumijevanjem i tolerancijom.
- Preporučamo da vlažne maramice budu dio osnovne planinarske opreme u ovim suhim uvjetima. Pritom, pravilo je da smeće nosimo sa sobom u dolinu!
- Pažljivo trošimo vodu i krenimo na put iz doline s litrom više, a u kolibama manje.
- Tuširamo se u dolini! Otpadne vode iz tuševa onečišćene su sapunom i drugim sredstvima za čišćenje, kao i ostacima krema za sunčanje. Sve je to izvor onečišćenja okoliša i okolnih podzemnih voda.
- Kako bi se smanjio utjecaj na okoliš, PZS preporuča posjetiteljima koji noće u planinarskim domovima koristiti vlastitu posteljinu koju ponesu sa sobom.
- U ruksak možete staviti običnu plahtu ili vreću za spavanje. To dodatno smanjuje potrebu za pranjem posteljine u domovima ili transportom u i iz doline.
Izvor: pzs.si