Slovenija: Za spavanje u planinarskim domovima potrebna je rezervacija

U srpnju su svoja vrata otvorili i posljednji planinarski domovi u Sloveniji. Ovogodišnje kasnije otvaranje nekih planinarskih domova u većini je slučajeva vezan uz opsežne radove na obnovi. Upravo iz tog razloga pojedini domovi ove godine rade s izmijenjenim radnim vremenom ili ograničenom ponudom. Sustav online rezervacija postaje sve bolji, a uskoro će mu se pridružiti još četiri popularnije planinarske kuće.

Slovenske planine u ljetnim mjesecima privlače sve više domaćih i stranih planinara. Prema predviđanjima Planinske zveze Slovenije (PZS), i ove će godine biti najveća gužva na Triglavu. U srpnju svoja vrata otvaraju i posljednji planinarski domovi u gorju, neki s novitetima koja će pridonijeti učinkovitijem i prirodi prihvatljivijem načinu radu. Planinarska društva, vlasnici i obskrbnici domova intenzivno koriste sredstva Ministarstva gospodarskog razvoja i tehnologije koje je s 3,9 milijuna eura poduprlo obnovu ili energetsku sanaciju 21 planinarske kuće i domova, priopćio je PZS.

Rezervirajte online

U slučaju da idete na višednevnu turu u planine, PZS savjetuje da unaprijed rezervirate noćenje u planinarskoj kući. „Od 2020. u nekim možete rezervirati preko online sustava za rezervacije planinarskih domova. Trenutačno 16 planinarskih domova nudi ovu uslugu, a u skoroj budućnosti očekujemo da će se taj broj povećati za još četiri popularna doma u Julijskim Alpama. Brzo i jednostavno, uz samo nekoliko klikova možete rezervirati krevet ili polupansion”, objavili su te dodali da sam sustav omogućuje i davanje drugih važnih informacija osoblju u domovima (vegetarijanski obrok, alergije i sl.).

Dakle, prilikom prve rezervacije možete kreirati korisnički račun koji vam omogućuje pregled rezervacija i eventualne promjene (promjene broja osoba, datuma, dodatna pitanja ili potrebe i sl.). “Ovo je najkorisnije u slučaju višednevnih izleta i organiziranih grupa. Rezervacije vrijede 48 sati do dana boravka. Dolaskom u dom smatra se do 17 sati na dan noćenja.” U većini planinarskih domova za rezervaciju je potrebno unijeti podatke o kreditnoj kartici. Kartica nije namijenjena za plaćanje noćenja, već samo za mogućnost da vam domar naplati nedolazak. „I zbog toga preporučamo da prilikom rezervacije pročitate uvjete rezervacije. Uslugu plaćate u planinarskom domu, stoga je svakako preporučljivo provjeriti postoji li mogućnost plaćanja karticom u odabranom domu.”

Prirodni i energetski resursi u planinama su ograničeni

Izoliranplaninarski domovi i kuće, poput onih na visokim nadmorskim visinama, imaju ograničen pristup prirodnim resursima (voda, drvo) i energiji (struja, toplina). U krškom terenu s malo površinskih voda svaki bunar i svaka kap kiše dragocjeni su. Pogotovo u vrućim i suhim ljetnim mjesecima, kada je vode malo, a potrebe mnogo.

Nekoliko domova ima vodovod doveden iz obližnjih izvora i bunara, ali većina svoje potrebe za vodom zadovoljava prikupljenom kišnicom. Posjetitelji moraju biti svjesni da mi nismo zadnji posjetitelji domova. Zato u planinama o osobnoj higijeni brinemo tek toliko da podmirimo najhitnije potrebe. „Idemo se tuširati u dolini! Otpadne vode su zagađene sapunom i drugim deterdžentima, kao i ostacima kreme za sunčanje. Sve to predstavlja izvor onečišćenja okoliša i okolnih podzemnih voda”, poručuju iz PZS-a. Visokogorski domovi su, uz nekoliko iznimaka, energetski samodostatne. Oni sami moraju osigurati nesmetan rad (kuhinja, rasvjeta, grijanje).

Bez obzira na suvremene načine dobivanja električne energije (energija vjetra i sunca), ona se vrlo brzo može potrošiti. “Stoga vas molimo da se suzdržite od prekomjernog punjenja (a posljedično i korištenja) elektroničkih uređaja, pažljivo koristite rasvjetu i pratite upute osoblja”, apeliraju iz PZS-a na planinare i mole da posjetitelji koji noće u planinarskim domovima koriste vlastitu posteljinu, koju donose sa sobom

Neki domovi rade ograničeno

Zbog prethodno spomenutih velikih renovacijskih i građevinskih radova, dosta domova radi s izmjenjenim radnim vremenom ili ima samo djelomičnu ponudu.

  • Kocbekov dom na Korošici: tri kontejnera postavljena ispred zapaljene zgrade. Tijekom ljetne sezone osigurana je ograničena ponuda od 19 kreveta. Ukoliko planirate prenoćiti, preporučamo da se prethodno najavite.
  • Frischaufov dom na Okrešlju: odmah do gradilišta je mali drveni objekt, gdje će vas domar ljubazno poslužiti hranom i pićem, noćenje nije moguće.
  • Mozirska koča na Goltama: u skloništu gorskih spašavatelja iz Celja, u neposrednoj blizini požarišta, domar doma ponovno će rado poslužiti posjetitelje Mozirske planine. Otvoreno je vikendom i ima jednostavnu ponudu hrane i pića. Nema smještaja.
  • Koča v Grohotu pod Raduhom: radi veće obnove radi samo od petka poslijepodne do nedjelje.
  • Koča na izvoru rijeke Soče: zatvorena zbog obnove.
  • Planinarski dom Merjasec na Voglu: zatvoren.

Izvor: pzs.si
Foto: Pixabay

Related posts

Biciklist na Vaganskom vrhu: Avantura koja je mogla završiti tragično

Koliko je ljudi popelo Mount Everest?

Jedna od najtežih utrka na svijetu ove godine nije imala finišera

Nastavkom upotrebe ovih stranica ili klikom na gumb "Prihvaćam" pristajete na pohranu i pristup kolačićima. Saznajte više