Slovenija: Sedmero planinara odnijela lavina u popularnoj grapi

U snježnoj lavini koja je u nedjelju odnijela sedam slovenskih planinara na području Male Mojstrovke, tri osobe su teže, a dvije lakše ozlijeđene, priopćile su vlasti na konferenciji za novinare. Očekuje se da će svi ostati u bolnici. Zahtjevna akcija spašavanja trajala je oko sedam sati, a spasioci su na konferenciji za novinare upozorili da vrijeme nije najprikladnije za odlazak u planine.

Kako je novinarima u Kranjskoj Gori pojasnio voditelj intervencije iz Gorske službe spašavanja Kranjska Gora Aleš Robič, sedmero planinara penjalo je Župančičevom grapom, koja se smatra alpinističkim usponom, na 2332 metra visoku Malu Mojstrovku. Neposredno prije izlaska iz grape iznenadila ih je lavina. Pet ih je odneseno niz klanac visok oko 150 metara, tako da su se zaustavili na visini od oko 1800 metara. Dvoje planinara uspjelo je izaći iz lavine.

Poziv za intervenciju dobili su nešto iza 10:30 sati, a s obzirom na loše vrijeme – u vrijeme intervencije napadalo je oko 10 centimetara snijega – prvo su mislili da će se morati provesti potpuno klasično spašavanje, ali unatoč tome, aktivirana su dva helikoptera, “što se pokazalo dobrim jer se vrijeme povremeno toliko proljepšalo da su mogli obaviti puno posla”, rekao je. Prema njegovim riječima, dva helikoptera su spasioce odvezla do ruba magle, a do unesrećenih su morali hodati još 300 metara.

Robič je naglasio da su aktivirali i nekoliko vozila Hitne pomoći koja su čekala u pripravnosti, te da su imali pripremljene različite scenarije. Akcija je uspješno završena oko 16 sati, dodao je.

Svih pet ozlijeđenih i dalje su u bolnici

Liječnik Gorske službe spašavanja Jesenice Jernej Arh pojasnio je kako se prvo procjenjivalo da su teže ozlijeđena dva planinara, no kasnije se pokazalo da ih je troje. Sva trojica su helikopterom prebačena u bolnicu. Jedan od lakše ozlijeđenih prevezen je s mjesta događaja na nosilima na nižu točku, dok je peti unesrećeni mogao hodati i prevezen je pješice jer su se vremenski uvjeti naglo pogoršavali.

Prema njegovim riječima i prema do sada prikupljenim informacijama, teže ozlijeđeni imaju ozljede donjih i gornjih ekstremiteta, a u jednom slučaju radi se o težoj ozljedi glave i prsnog koša. U principu, svih pet ozlijeđenih osoba ostaje na liječenju u Sveučilišnom kliničkom centru Ljubljana ili u Općoj bolnici Jesenice, kazao je.

Provjeravaju se okolnosti pokretanja lavine

Načelnik Gorske policije Matej Brajnik rekao je da su planinari, pet muškaraca i dvije žene, prema prvim informacijama bili propisno opremljeni. Policija još istražuje okolnosti podizanja lavine, rekao je i dodao da će sa svima obaviti razgovor. Prema Agenciji za okoliš Republike Slovenije, stupanj opasnosti od lavina nije visok, ali je područje opasno zbog padina i mećava te zaleđenog tla u samoj strukturi snježnog pokrivača, upozorio je.

Policija upozorava na još uvijek vrlo zahtjevne uvjete u planinama i brojne skrivene opasnosti. Planinari i turno skijaši trebaju se ponašati krajnje oprezno i ​​maksimalno odgovorno, apelirao je.

Klemen Belhar, potpredsjednik Gorske spasilačke zveze Slovenije (GRZS), sažeo je kako je iza svih sudionika bilo “jedno izuzetno zahtjevno spašavanje”. Kako je istaknuo, spašavanje jedne osobe s teškim ozljedama vrlo je težak zadatak, no spašavanje više takvih “čini operaciju doista izvanrednom”.

U akciji spašavanja sudjelovala su 53 gorska spašavatelja iz sedam društava: Kranjska Gora, Bovec, Rateče, Mojstrana, Kranj, Radovljica i Jesenice. Pridružila su im se i tri pripadnika gorske policije te helikopterska hitna medicinska pomoć GRZS-a. Sudjelovali su helikopteri Slovenske vojske i Zrakoplovne policijske jedinice, kazao je.

Planinari koje je odnijela lavina pohađali tečaj sigurnog kratanja u planinama

U međuvremenu se u javnosti vodi žustra rasprava o razlozima odluke o rizičnom usponu na Malu Mojstrovku i nesreći, a prije svega o tome da je ekipu predvodio član GRZS-a.

Potpredsjednik GRZS-a Klemen Belhar potvrdio je u nedjelju da su planinari bili na tečaju sigurnog kretanja u planinama, a za medije je potvrdio i informaciju da je vodič bio gorski spašavatelj, ali prema njegovim riječima, on nije sudjelovao u turi u svojstvu vodiča.

Uvjeti u planinama su još uvijek vrlo zimski!

Akcija pokazuje “da naša služba dobro funkcionira, da smo spremni za rad, da su svi spasioci ustali od uskršnjeg doručka i krenuli u pomoć”, ponosan je Belhar. Spašavanje se odvijalo “u teškim vremenskim uvjetima”.

“Nesreća također pokazuje da su uvjeti u planinama još uvijek vrlo zimski”, upozorio je. “Dolazi proljeće i zatopljenje, a to nosi opasnosti u planinama i treba biti svjestan da su uvjeti zahtjevni, da se treba ponašati odgovorno i dobro razmisliti kada se ide u planine.

Izvor: siol.net
Foto: Gorska reševalna zveza Slovenije

Related posts

Previše spašavanja na Ama Dablamu?

Po prvi put u studenom nema snijega na planini Fuji

U požaru izgorjelo planinarsko sklonište Skorpovac

Nastavkom upotrebe ovih stranica ili klikom na gumb "Prihvaćam" pristajete na pohranu i pristup kolačićima. Saznajte više