Sezona penjanja na Mount Everest 2025. godine obećava biti jedna od najprometnijih do sada, s rekordnim brojem penjača i timova koji se okupljaju u baznom kampu.
Procjenjuje se da će gotovo 500 stranih penjača ove godine dobiti dozvole za uspon, čime bi se nadmašio prethodni rekord iz 2023. godine. Već sada se u baznom kampu nalazi oko 500 osoba, a broj će rasti s dolaskom novih ekspedicija.
Gužve i izazovi
Velike ekspedicijske agencije poput Seven Summit Treks i 8K Expeditions vode timove s desecima članova – samo Seven Summit Treks ima preko 100 potvrđenih klijenata. Ova prenapučenost izaziva zabrinutost zbog utjecaja na okoliš, posebice zbog zagađenja i promjena na ledenjaku.
Nepalske vlasti razmatraju dugoročnije mjere za upravljanje sve većim brojem posjetitelja, uključujući i mogućnost premještanja baznog kampa na stabilnije tlo.
Tehnička priprema i nove metode
Pripreme za postavljanje užadi i opreme već su u tijeku. Ove godine po prvi put koriste se i dronovi za postavljanje rute prema višim logorima, čime se želi povećati sigurnost i ubrzati pripreme. Ekspedicijski šerpe trenutno pripremaju logor 2 na oko 6.400 metara.
Ekstremni pokušaji
Neki penjači pokušavaju smanjiti vrijeme provedeno na planini koristeći hipoksične komore za aklimatizaciju kod kuće. Britanska grupa planira letjeti izravno u bazni kamp i pokušati vrh osvojiti unutar tjedan dana.
Također, britanski penjač Tim Howell planira izvedbu wingsuit skoka s grebena Lhotsea, što bi bio jedan od najviših skokova te vrste ikada pokušanih.
Sezona 2025. na Everestu donosi nove izazove, inovacije i pitanja o održivosti. I dok tehnologija i ambicija ruše granice mogućeg, priroda podsjeća na potrebu ravnoteže između avanture i očuvanja.