„Tek smo dvije noći u baznom kampu, a već su se dogodila četiri helikopterska spašavanja iz područja trećeg kampa“, napisao je prošlog tjedna britanski vodič Tim Mosedale s Ama Dablama.
Od tada, Mosedale je nastavio izvještavati o gotovo svakodnevnim spašavanjima s trećeg kampa uz pomoć dugačkog užeta. I drugi vodiči na Ama Dablamu potvrdili su za ExplorersWeb neuobičajeno velik broj spašavanja ove godine na visinama iznad 6.000 metara.
Izazovi trećeg kampa
Treći kamp, smješten na otkrivenom grebenu ispod karakterističnog visećeg ledenjaka poznatog kao „Dablam“, ključna je točka za završni uspon na vrh. No, ovaj mali kamp na visini od oko 6.300 metara izložen je ekstremnim vremenskim uvjetima, rizicima od lavina i ima ograničen prostor za šatore. Pristup trećem kampu zahtijeva penjanje strmim kombiniranim terenima stijene i leda, zbog čega je prikladan samo za iskusne planinare.
Zašto toliko spašavanja?
Ove sezone broj spašavanja s trećeg kampa znatno je povećan, no vodiči i operateri nisu spremni otkriti razloge. Prema jednom anonimnom penjaču, dostupnost helikopterskih spašavanja mijenja ponašanje penjača.
„Ako su ljudi osigurani i njihova polica pokriva spašavanje, lako je donijeti odluku. No, da opcija helikopterskog spašavanja na ovoj visini ne postoji ili da nije pokrivena, možda mnogi penjači ne bi išli tako daleko ili bi se sami spustili do drugog kampa… ili možda ne bi preživjeli,“ kazao je.
Uz oslanjanje na spašavanje, jedan od ključnih problema je i nedostatak iskustva kod nekih penjača. Na Ama Dablamu se također često dogodi da planinari krenu prema vrhu prebrzo nakon dolaska u bazni kamp, bez odgovarajuće aklimatizacije.
Popularnost Ama Dablama
Ama Dablam, često nazivan „Matterhornom Himalaja“, jedan je od najljepših vrhova na svijetu. Ove godine Nepal je izdao 158 dozvola za penjanje na ovaj vrh, što ga čini drugim najpopularnijim vrhom u post-monsunskoj sezoni, odmah iza Manaslua.
Njegova privlačnost leži u relativno kratkom vremenu potrebnom za uspon te lakoj dostupnosti. Penjači obično dolaze u bazni kamp nakon petodnevnog hoda kroz Khumbu dolinu, a uspon do vrha na visini od 6.814 metara može trajati samo tri dana. No, unatoč manjoj visini u usporedbi s osamtisućnjacima, visinska bolest i hladnoća ovdje su česti problemi.
Utjecaj na osiguranje
Helikopterska spašavanja s visina iznad 6.000 metara, osobito ona s trećeg kampa, financijski su vrlo zahtjevna. Prateek Gupta, izvršni direktor osiguravajuće kuće ASC360, istaknuo je da jedno spašavanje s trećeg kampa može koštati više od 18.000 dolara. Takvi troškovi obeshrabruju osiguravajuće kuće da nude pokriće za penjače u Nepalu.
Osim toga, Gupta je spomenuo da neki penjači podcjenjuju tehničke i fizičke zahtjeve uspona na Ama Dablam. Nedovoljna priprema često rezultira potrebom za spašavanjem, što dodatno opterećuje ionako rizično osiguravateljsko tržište.
Povijest prijevara i posljedice
Osiguravajuće kuće u Nepalu suočene su i s problemom prijevara. U prošlosti su zabilježeni slučajevi gdje su vodiči i helikopterske kompanije dogovarali nepotrebna spašavanja radi vlastite dobiti. Ove prijevare, koje uključuju poticanje turista da se izlože opasnostima ili čak trovanje njihovom hranom kako bi zahtijevali spašavanje, narušile su povjerenje u osiguranje i povećale troškove.
Zaključak
Ama Dablam, iako tehnički izazovan i prelijep vrh, postaje sve dostupniji zbog povećane infrastrukture i osiguranja. No, taj rast popularnosti ima svoju cijenu, od povećanog broja spašavanja do visokih troškova osiguranja. Planinari moraju biti svjesni rizika i važnosti pripreme, dok osiguravajuće kuće i vodiči trebaju raditi na održivijim praksama kako bi očuvali sigurnost i odgovornost u planinarstvu.