“Svake godine na Adamellu, najvećem ledenjaku u Italiji, nestane 14 milijuna kubičnih metara vode što je otprilike 5600 olimpijskih bazena”, stoji u izvješću Karavana ledenjaka 2021. Monitoring koji su proveli Legambiente i Talijanski glaciološki odbor istaknuo je značajno povlačenje ledenjačke površine: više od 2000 metara u posljednjih 160 godina. Pritom prošlost ledenjaka izlazi na površinu, a relikvije koje datiraju iz Prvog svjetskog rata pojavljuju se sve učestalije i u sve značajnijem broju.
Nedavno, između 6. i 9. rujna 2021., provedeno je masovno čišćenje, skladištenje i transport preko 200 bombi i povijesnih artefakata.
U akciji su uz helikoptersku podršku sudjelovali pripadnici Alpske brigade “Julia”, dobrovoljci iz Alpskog spašavanja i vojnog Crvenog križa te karabinjeri.
Za bazu je odabrano sklonište ‘Caduti dell’Adamello’, smješteno na 3040 metara nadmorske visine, gdje su helikopterom stigli ljudi i oprema. Pretraživanje ledenjaka odvijalo se uz pomoć dereza, cepina i užeta. Prikupljeno je više od 200 bombi koje su prenesene niže radi uništavanja. Među olupinama pronađeni su brojni artefakti od povijesnog interesa, uključujući netaknut amblem slavne 4. alpske pukovnije.
Foto: Corpo Militare Volontario CRI
Opasnosti za planinare
Potreba za hitnom intervencijom u uvjetima koji zasigurno nisu bili savršeni proizlazi iz činjenice da se mnogi nalazi pojavljuju u blizini planinarskih sadržaja.
Kako se navodi u priopćenju za javnost, “sigurnost stanovništva i zaštita okoliša kriteriji su prema kojima djeluju vojnici alpskih postrojbi koji ovih dana interveniraju u blizini Spomenika palim žrtvama Adamello. “
- Topljenje ledenjaka u talijanskim Alpama otkrilo špiljsko sklonište i artefakte iz Prvog svjetskog rata
- Mont Blanc: Italija pokrenula spor oko granice sa Francuskom na najvišem alpskom vrhu
- Na Breithornu (4164m) u kratkim hlačama i tenisicama
Koliko ratnih relikvija ima u Adamellu?
Akcija koju su početkom mjeseca izvršile alpske trupe ne predstavlja prve sanacijske radove na ledenjaku. Posljednjih godina, u skladu s predviđanjima, iz dubina leda ponovno niču bombe i druge ratne, ali i svakodnevne potrepštine u sve većim količinama. Možemo li uopće procijeniti koliko je ostalo skriveno pod ledenim pokrivačem?
Na kompleksno pitanje kako steći predodžbu o količini materijala koji je mukotrpno dopremljen na frontu takozvanog Bijelog rata, odgovara Marco Gramola, član povijesno-kulturne komisije: ” Samo za ponovno osvajanje Caventa bilo je dopremljeno preko dvadeset topova s pripadajućim streljivom različitog kalibra. Pokušaj preuzimanja od austrijske strane trajao je mjesec dana, nakon čega su Talijani nastavili prema vrhu. U Passo della Lobbia stajao je logistički centar s barakama od opeke i desecima skladišta, povezanim s prijevojem Brizzio tunelom kojim su mazge i psi saonicama vukli talijanske zalihe. Na taj način, do fronte su stizale tone i tone materijala.“ Ne možemo predvidjeti što će kopnjenje snijega otkriti sljedeće ni idućih godina, ali sudeći po povijesnim činjenicama, ovo nije posljednja intervencija ovakvog tipa.