Čiste jame – Zelena Korčula

U sklopu projekta Čiste jame – Zelena Korčula u razdoblju od 14. – 19.11.2023. udruge ADRIATICA iz Korčule i OSMICA iz Karlovca u suradnji s inicijativom Čisto podzemlje, a uz financijsku podršku Grada Korčule provele su akciju istraživanja speleoloških objekata te čišćenja ilegalnih odlagališta otpada iz 5 speleoloških objekata te 2 vanjska lokaliteta na otoku Korčuli.

Ova istraživanja su nastavak dugogodišnje suradnje svih dionika pod vodstvom Milana Vojinovića i Damira Basare. Uz pomoć učenika Osnovne škole Ante Curać-Pinjac pod vodstvom učiteljice Anamarije Radovanović, 16. 11., očistili su prostor oko crkve na Svetom Martinu u Postrani i nastavili izvlačiti otpad iz Jame na Mratinu. Ove godine izvučeno je oko 4 m3 miješanog komunalnog otpada.

Dosada je iz jame izvađeno više od 20 m3 otpada u tri akcije čišćenja. Održana je i edukcija učenika na temu speleologije, biospeleologije te zagađenja speleoloških objekata. Edukaciju je vodio Damir Basara, instruktor speleologije. U petak, 17.11. održana je akcija čišćenja plaže i okolice gradske plaže Banje u Korčuli. U akciji su sudjelovala učenici 1. razreda srednje škole Petra Šegedina iz Korčule, pod vodstvom nastavnice Darije Foretić.

U akciji su sudjelovala 24 učenika i volontera, a prikupljeno je 7 velikih vreća otpada uz manju količinu krupnog komunalnog otpada. Otpad je prikupljan sa površine od 2500 m2 . Tijekom akcije održana je i edukacija o složenoj problematici morskog otpada s naglaskom na mikroplastiku koju je vodila Tamara Crnac, magistre biologije i ekologije mora. U sklopu edukacije učenici su naučili razvrstavati otpad te iščitavati podrijetlo otpada prema ambalaži.

Razne vrste otpada

Među prikupljenim otpadom zabilježeni su najučestaliji predmeti: opušci, čepovi te mali plastični komadi. Također, iščitavanjem ambalaže utvrđeno je i najučestalije podrijetlo otpada, gdje prvo mjesto uvjerljivo zauzima Hrvatska, zatim Srbija pa Mađarska.

U ostalim akcijama od otpada u potpunosti su očišćene jama Zaspila kod Postrane iz koje je izvučeno 8 m3 raznog komunalnog otpada, dijelova motora, automobila, bijele tehnike te preko 30 jedinki raznih životinja. Iz ponora na Koritima kod Lumbarde očišćeno je oko 1 m3 raznog komunalnog otpada. Iz Tabaine špilje kod Vela Luke koja je ujedno i važan tipski lokalitet te je zaštićena u okvirima ekološke mreže Natura 2000 očišćeno je oko 0,5 m3 otpada. Iz Umjetne špilje povrh Žrnova očišćena je manja količina komunalnog otpada, 0,5 m3 a u njenoj blizini detektirana su i 2 veća vanjska ilegalna odlagališta otpada.

Osim ovih očišćenih speleoloških objekata započeto je i čišćenje Jame od Baščine kod Razine gdje je detektirano ubacivanje novih količina biološkog otpada (crkotine domaćih životinja) pa je čišćenje prekinuto zbog opasnosti od zaraze. Ovo novo onečišćenje dogodilo se u razdoblju zadnjih 5 godina, tj. od zadnjeg istraživanja 2018.g. Sav prikupljeni otpad zbrinut je od strane KTD Hober. Daljnje čišćenje speleoloških objekata na otoku Korčuli nastaviti će se i u 2024.g. kroz suradnju udruga Adriatica i Osmica sa Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko Neretvanske županije kroz pozive Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Kroz tu suradnju pokušati će se sanirati veća ilegalna odlagališta otpada u speleološkim objektima na otoku Korčuli.

Od značajnijih istraživačkih rezultata speleološki su istražene Jama Uništa, Deukalion špilja, Deukalion jama, Jama Moće te su za iste napravljeni topografski nacrti i opširna foto dokumentacija. Sve istražene špilje i jame postati će dio Crospeleo baze tj. Hrvatskog speleološkog katastra. U akcijama čišćenja i istraživanja sudjelovali su: Milan Vojinović, Tamara Crnac, Damir Basara, Predrag Rade, Miran Barjaković, Gordan Bedenic, Katarina Komaić, Ivan Krstulović i Slaven Cvjetković.

Izvor: cistopodzemlje.info, speleo osmica

Related posts

Biciklist na Vaganskom vrhu: Avantura koja je mogla završiti tragično

Koliko je ljudi popelo Mount Everest?

Jedna od najtežih utrka na svijetu ove godine nije imala finišera

Nastavkom upotrebe ovih stranica ili klikom na gumb "Prihvaćam" pristajete na pohranu i pristup kolačićima. Saznajte više